  • SDE0604A-121K
SDE0604A-121K
advertisement
Manufacturer No:
SDE0604A-121K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDE0604A-121K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDE0604A-121K
Description:
BOURNS SDE0604A-121K Surface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SDE0604A Series, 120 H,10%, Unshielded, 0.9 ohm, 750 mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDE0604A-121K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SDE0604A
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.205W 5.80mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    750mA
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    900mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    7.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    600mA
  • Rated Current-Max
    0.75A
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    750mA
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm