  • SCD224K202A3Z25-F
SCD224K202A3Z25-F
advertisement
Manufacturer No:
SCD224K202A3Z25-F
HK JDW NO:
192-SCD224K202A3Z25-F
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
SCD224K202A3Z25-F
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 2KVDC SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCD224K202A3Z25-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SCD
  • Size / Dimension
    1.850Lx0.969W 47.00mmx24.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V):500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    24.6mm
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    14mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Voltage
    2kV
  • Height
    24.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.949 24.10mm