  • SBT01M-15
SBT01M-15
advertisement
Manufacturer No:
SBT01M-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SBT01M-15
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
SBT01M-15
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBT01M-15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SBT01M-15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Current - Output (Max)
    67mA
  • Output Current
    67mA
  • Output Power
    1W
  • Max Output Power
    1W
  • Height
    6.096mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SBT01 (1W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.30W x 0.25 H 12.7mmx7.5mmx6.3mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Isolation
    1000V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Voltage
    15V