  • SCW08A-12
SCW08A-12
advertisement
Manufacturer No:
SCW08A-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SCW08A-12
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
SCW08A-12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 8W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCW08A-12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SCW08A-12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Power
    8W
  • Current - Output 1
    670mA
  • Max Output Power
    8W
  • Height
    12.192mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SCW08 (8W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.48 H 31.8mmx20.3mmx12.2mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    1000V
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Output Current
    670mA