  • SLW05B-15
SLW05B-15
advertisement
Manufacturer No:
SLW05B-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SLW05B-15
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
SLW05B-15
Description:
DC DC CONVERTER 15V 5W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLW05B-15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SLW05B-15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -25°C~71°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SLW05 (5W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.44 H 50.8mmx25.4mmx11.3mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    SEATED HGT-NOM
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1000V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    333mA
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    5W
  • Max Output Power
    5W
  • Height
    11.176mm