  • SBCHE1168RJ
SBCHE1168RJ
advertisement
Manufacturer No:
SBCHE1168RJ
HK JDW NO:
792-SBCHE1168RJ
Package:
Axial, Radial Formed
Datasheet:
SBCHE1168RJ
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 68Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 6594
Step5Bar-code shipping tag
SBCHE1168RJ
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Radial Formed
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Series
    SBC, CGS
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394 x 0.354 Rectangularx1.969L 10.00mmx9.00mmx50.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    68Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    27.3V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    11W
  • Voltage - Rated DC
    27.3V
  • Max Power Dissipation
    11W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    9mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Size Code
    3935
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    10mm