  • SAK-XE167GM-72F80L AA
SAK-XE167GM-72F80L AA
advertisement
Manufacturer No:
SAK-XE167GM-72F80L AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SAK-XE167GM-72F80L AA
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
576KB 576K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XE16x Series SA*XE167GM 144-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17240
Step5Bar-code shipping tag
SAK-XE167GM-72F80L AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    XE16x
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XE167GM
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.53.3/5V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    119
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    50K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V