  • S301K25X5FN63L6R
S301K25X5FN63L6R
advertisement
Manufacturer No:
S301K25X5FN63L6R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S301K25X5FN63L6R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S301K25X5FN63L6R
Description:
S 300pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X5F -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 2422
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
S301K25X5FN63L6R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X5F
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Dielectric
    X5F
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Width
    4mm
  • Thickness
    4mm