  • S152K39Y5PP65K5R
S152K39Y5PP65K5R
advertisement
Manufacturer No:
S152K39Y5PP65K5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S152K39Y5PP65K5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S152K39Y5PP65K5R
Description:
S 1500pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.394Dia 10.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S152K39Y5PP65K5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    1500pF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm