  • S-8521B34MC-ATTT2G
S-8521B34MC-ATTT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B34MC-ATTT2G
HK JDW NO:
724-S-8521B34MC-ATTT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B34MC-ATTT2G Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. The supply and operating voltage of the dc control are 2.5V~16V. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. There is a switch at 180kHz that can be used with this controller. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. Various 5 terminations. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 4.08V volts. It is recommended to use 2.5V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. DC regulator outputs 3.4V voltage based on test statistics. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO OPERATES AS PFM in order to fulfill the requirements more effectively. Current is output to the greatest value of 0.05A.
S-8521B34MC-ATTT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B34MC-ATTT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B34MC-ATTT2G DC to DC converter applications.
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Injection molding machinery
  • Telecommunications equipment
  • Computer-related products
  • Correction machines
  • Energy management systems
  • Drilling machines
  • Machining centers
  • seismic instrument power circuits
  • Driver circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B34MC-ATTT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.08V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm