  • S-8355Q31BD-OWQ-TFG
S-8355Q31BD-OWQ-TFG
advertisement
Manufacturer No:
S-8355Q31BD-OWQ-TFG
HK JDW NO:
724-S-8355Q31BD-OWQ-TFG
Package:
6-VFDFN Exposed Pad
Description:
6 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355Q31BD-OWQ-TFG Overview
With its 6-VFDFN Exposed Pad package, the switching controller fits the needs of most applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). A 0.9V~10V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. A switching controller such as this can switch at a value of 600kHz . The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . There are many different types of terminations for 6. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. DC switcher's input voltageis set to 3.3V. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 0.9V. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.1V voltage. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.08A).
S-8355Q31BD-OWQ-TFG Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355Q31BD-OWQ-TFG Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355Q31BD-OWQ-TFG DC to DC converter applications.
  • Telecommunications equipment
  • Experimental setup
  • Current source circuits
  • Access control systems
  • Planers
  • Ball screw pair
  • Correction machines
  • Industrial controllers
  • Alternators
  • Production lines
Step5Bar-code shipping tag
S-8355Q31BD-OWQ-TFG
  • Package / Case
    6-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Output Voltage
    3.1V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    2mm