S-35390A-J8T1U
S-35390A-J8T1U
724-S-35390A-J8T1U
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminations3V 8 Pin Real Time ClocksAlarm, Leap Year 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
S-35390A-J8T1U Overview
Among the packages 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is where real time clocks can be found.A Tape & Reel (TR) package is used to package time clock.This electrical RTC is powered by a voltage that is 1.3V~5.5V at the time of installation.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.The position of this real time clock (RTC) on the system board is indicated by Surface Mount.Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.In order to ensure Alarm, Leap Year when operating, a certain value has to be set.There is the possibility of terminating transmission lines with 8 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.RTC real time clocks like this have a 3V supply voltage.8 pins are attached to it.It should not exceed 0.032MHz as the output frequency of the real time analog clock.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.
S-35390A-J8T1U Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
8 pin count
S-35390A-J8T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-35390A-J8T1U Real Time Clocks applications.
- Battery powered devices
- Server
- Medical Devices
- Copier
- GPS
- Accurate high duration timer
- Portable Instruments
- Battery backed up systems
- High duration timers
Package
S-35390A-J8T1U
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-J8T1G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35392A-I8T1U8-SMD, Flat Lead2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35190A-J8T1U8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35391A-I8T1U8-SMD, Flat Lead2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-T8T1U8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-T8T1G8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35190A-J8T1G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare