S-35390A-J8T1G
S-35390A-J8T1G
724-S-35390A-J8T1G
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminations3V 8 Pin Real Time ClocksAlarm, Leap Year 0.032MHz
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
S-35390A-J8T1G Overview
A package named 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains real time clocks.Time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Providing this electrical RTC with a voltage of 1.3V~5.5V is required.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.This electronic component has been mounted in the way of Surface Mount.Temperatures should be kept at -40°C~85°C at all times for safe operation.Electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year are maintained when operating.Transmission lines with 8 terminations have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 3V.There are 8 pins on it.The output frequency of this real time analog clock should not exceed 0.032MHz Hz.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.
S-35390A-J8T1G Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
8 pin count
S-35390A-J8T1G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-35390A-J8T1G Real Time Clocks applications.
- Telecommunications
- Electronic metering
- Mobile equipment
- Low standby power applications
- Network Hubs
- Glucometer
- Switcher
- Embedded Time Stamping
- Medicine Dispenser
- Accurate high duration timer
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
S-35390A-J8T1G
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-J8T1G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35392A-I8T1U8-SMD, Flat Lead2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35190A-J8T1U8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35391A-I8T1U8-SMD, Flat Lead2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-T8T1U8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-T8T1G8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35190A-J8T1G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare