S-35390A-T8T1U
S-35390A-T8T1U
724-S-35390A-T8T1U
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
8 Terminations3V 8 Pin Real Time ClocksAlarm, Leap Year 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
S-35390A-T8T1U Overview
There is a package 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) that contains real time clocks.In this case, time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).A voltage of 1.3V~5.5V is supplied to this electrical RTC.This electrical real time clock is type Clock/Calendar.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.In order to operate properly, the temperature should be -40°C~85°C.When a command are executed, electronic time clocks are possible to maintain Alarm, Leap Year in order to maintain the current state.Transmission lines can be terminated with 8 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.3V voltage is present on this electronic component.It is equipped with 8 pins.A maximum output frequency of 0.032MHz should be maintained by the real time analog clock.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.
S-35390A-T8T1U Features
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
8 terminations
8 pin count
S-35390A-T8T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-35390A-T8T1U Real Time Clocks applications.
- Point-of-Sale Equipment
- Power Meters
- GPS/Telematics Devices
- Portable instruments
- Hand-Held Devices
- Medicine Dispenser
- Accurate high duration timer
- Daily alarms
- Portable Instruments
- Electronic metering
Package
S-35390A-T8T1U
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-J8T1G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35392A-I8T1U8-SMD, Flat Lead2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35190A-J8T1U8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35391A-I8T1U8-SMD, Flat Lead2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-T8T1U8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35390A-T8T1G8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ABLIC U.S.A. Inc.724-S-35190A-J8T1G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare