  • RUA1V120MLG
RUA1V120MLG
advertisement
Manufacturer No:
RUA1V120MLG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RUA1V120MLG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RUA1V120MLG
Description:
12μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 70mOhm FPCAP, UA Surface Mount Polymer General Purpose
Step5Bar-code shipping tag
RUA1V120MLG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, UA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    210μA
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm