  • RT100KP258A
RT100KP258A
advertisement
Manufacturer No:
RT100KP258A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
HK JDW NO:
16941-RT100KP258A
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Description:
TVS DIODE UP 258VRWM 510.0VC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT100KP258A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Mfr
    MDE Semiconductor Inc
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Series
    RT100KP
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    288.2V
  • Power - Peak Pulse
    100000W (100kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    198A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    510V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    258V