  • MSMCJ90A
MSMCJ90A
advertisement
Manufacturer No:
MSMCJ90A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
HK JDW NO:
16941-MSMCJ90A
Datasheet:
Description:
TVS DIODE UP 90VRWM 146VC
Step5Bar-code shipping tag
MSMCJ90A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSMCJ90A.
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Mfr
    MDE Semiconductor Inc
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    MSMCJ
  • Voltage - Breakdown (Min)
    100V
  • Power - Peak Pulse
    1500W (1.5kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    146V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    90V