  • TVP06B551CA-G
TVP06B551CA-G
advertisement
Manufacturer No:
TVP06B551CA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-TVP06B551CA-G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
TVP06B551CA-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TVP06B551CA-G
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    522.5V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Clamping Voltage
    759V
  • Peak Pulse Current
    790mA
  • Reverse Standoff Voltage
    470.3V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    550V