  • RR02J470RTB
RR02J470RTB
advertisement
Manufacturer No:
RR02J470RTB
HK JDW NO:
792-RR02J470RTB
Datasheet:
RR02J470RTB
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 470Ohm, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 2199
Step5Bar-code shipping tag
RR02J470RTB
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Length
    30mm
  • Diameter
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%