  • RR01J18KTB
RR01J18KTB
advertisement
Manufacturer No:
RR01J18KTB
HK JDW NO:
792-RR01J18KTB
Package:
Axial
Datasheet:
RR01J18KTB
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 3713
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RR01J18KTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RR, Neohm
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.102Diax0.268L 2.60mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    18kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    30mm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    2.6mm