  • RR01F249RTB
RR01F249RTB
advertisement
Manufacturer No:
RR01F249RTB
HK JDW NO:
792-RR01F249RTB
Package:
Axial
Datasheet:
RR01F249RTB
Description:
FIXED RESISTOR, 249Ohm, 1W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 1521
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RR01F249RTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RR, Neohm
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.102Diax0.268L 2.60mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    249Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    30mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.65 mm