  • RPS1C221MCN1GS
RPS1C221MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RPS1C221MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RPS1C221MCN1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
RPS1C221MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RPS1C221MCN1GS Overview
3.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.For 370mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RPS1C221MCN1GS Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RPS1C221MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RPS1C221MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RPS1C221MCN1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RPS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    1.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    704μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.461 11.70mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm