  • ROX3SJ1K5
ROX3SJ1K5
advertisement
Manufacturer No:
ROX3SJ1K5
HK JDW NO:
792-ROX3SJ1K5
Datasheet:
ROX3SJ1K5
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Metal Oxide Film,
Quantity:
In Stock : 1101
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ROX3SJ1K5
  • Series
    ROX, Neohm
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Voltage - Rated
    350V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Flameproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    28mm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    5.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C