  • ROX1SF56K
ROX1SF56K
advertisement
Manufacturer No:
ROX1SF56K
HK JDW NO:
792-ROX1SF56K
Package:
Datasheet:
ROX1SF56K
Description:
FIXED RESISTOR, 56kOhm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
ROX1SF56K
    Select All
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    350V
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Axial
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ROX, Neohm
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W