  • RNU1C181MDN1KX
RNU1C181MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RNU1C181MDN1KX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNU1C181MDN1KX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNU1C181MDN1KX Overview
In order to power systems, 5.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Electrical device with 8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Providing a ripple current at low frequency is necessary for 570mA @ 120Hz to function properly.Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 16V.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
RNU1C181MDN1KX Features
5.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C
RNU1C181MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RNU1C181MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
RNU1C181MDN1KX
  • Series
    FPCAP, RNU
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.576mA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    570mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.7A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C