  • RNMF14JTD2K40
RNMF14JTD2K40
advertisement
Manufacturer No:
RNMF14JTD2K40
HK JDW NO:
762-RNMF14JTD2K40
Datasheet:
RNMF14JTD2K40
Description:
FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNMF14JTD2K40
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.070Diax0.130L 1.78mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.44 mm