  • RLB9012-182KL
RLB9012-182KL
advertisement
Manufacturer No:
RLB9012-182KL
HK JDW NO:
103-RLB9012-182KL
Datasheet:
RLB9012-182KL
Description:
FIXED IND 1.8MH 390MA 5.3 OHM TH
Step5Bar-code shipping tag
RLB9012-182KL
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    390mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    1.8mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5.3Ohm Max
  • Max DC Current
    390mA
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    15 @ 252kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Q Factor
    15
  • DC Current
    390mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.252 MHZ
  • Height
    12.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RLB9012
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%