  • RLB0914-151KL
RLB0914-151KL
advertisement
Manufacturer No:
RLB0914-151KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RLB0914-151KL
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RLB0914-151KL
Description:
Inductor Power Wirewound 150uH 10% 796KHz 30Q-Factor Ferrite 800mA 370mOhm DCR RDL Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLB0914-151KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RLB
  • Size / Dimension
    0.343Dia 8.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    370MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Current Rating
    800mA
  • Base Part Number
    RLB0914
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    370mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    30 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Current - Saturation
    1.8A
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    800mA
  • RMS Current (Irms)
    800mA
  • Diameter
    8.7mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm