  • RLB0912-6R8ML
RLB0912-6R8ML
advertisement
Manufacturer No:
RLB0912-6R8ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RLB0912-6R8ML
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RLB0912-6R8ML
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.7A 28 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLB0912-6R8ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RLB
  • Size / Dimension
    0.343Dia 8.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3.7A
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Current Rating
    2.5A
  • Base Part Number
    RLB0912
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    28mOhm Max
  • Max DC Current
    2.5A
  • Frequency - Self Resonant
    33MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    30 @ 7.96MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Current - Saturation
    4.3A
  • DC Current
    2.5A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 7.96 MHZ
  • Diameter
    8.7mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm