  • RLB0608-100K
RLB0608-100K
advertisement
Manufacturer No:
RLB0608-100K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-RLB0608-100K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RLB0608-100K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Spacing
    2mm
  • Lead Diameter
    0.5 mm
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • Max DC Current
    550mA
  • Frequency - Self Resonant
    20MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    60
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    450mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • Length
    6.5mm