  • CBL2012T100M
CBL2012T100M
advertisement
Manufacturer No:
CBL2012T100M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-CBL2012T100M
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CBL2012T100M
Description:
FIXED IND 10UH 370MA 1.3 OHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBL2012T100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Exempt
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CB, L Type
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.45mm
  • Construction
    Wound Chip
  • Current Rating
    205mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    370mA
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz