  • RL875S-390L
RL875S-390L
advertisement
Manufacturer No:
RL875S-390L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL875S-390L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RL875S-390L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL875S-390L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RL875S
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.307Dia 7.80mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    1.2A
  • Lead Pitch
    5mm
  • Inductance
    39μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm Max
  • Max DC Current
    1.1A
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Diameter
    7.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm