  • RL622-331K-RC
RL622-331K-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL622-331K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL622-331K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RL622-331K-RC
Description:
FIXED IND 330UH 540MA 850MOHM TH
Step5Bar-code shipping tag
RL622-331K-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    RL622
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    850mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Orientation
    Vertical
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    540mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Diameter
    620 μm
  • Inductance
    330μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    850mOhm Max
  • Max DC Current
    540mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.3MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    540mA
  • RMS Current (Irms)
    540mA
  • Diameter
    8.5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm