  • RC0603FR-0775RP
RC0603FR-0775RP
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-0775RP
HK JDW NO:
898-RC0603FR-0775RP
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RC0603FR-0775RP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC-P Lead Free Series, Thick Film, 75Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6698
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-0775RP
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC-P Lead Free
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    75V