  • R75LN33304000K
R75LN33304000K
advertisement
Manufacturer No:
R75LN33304000K
HK JDW NO:
417-R75LN33304000K
Datasheet:
R75LN33304000K
Purchasing and Inquiry
R75LN33304000K Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.
R75LN33304000K Features
R75LN33304000K Applications
There are a lot of KEMET R75LN33304000K applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • Satellite TV
  • Battery management system
  • Test and measuring equipment
  • Switch-mode power supplies
  • Bypassing
  • IGBT
  • Coupling, decoupling
  • Filters
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
R75LN33304000K
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    R75L
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.634 16.10mm