  • R75IN33305030J
R75IN33305030J
advertisement
Manufacturer No:
R75IN33305030J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R75IN33305030J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R75IN33305030J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    R75
  • Size / Dimension
    1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.33 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.6 mOhms
  • Lead Spacing
    0.886" (22.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    250V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    160V