  • R523W515050P0K
R523W515050P0K
advertisement
Manufacturer No:
R523W515050P0K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R523W515050P0K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 15UF 10% 630VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R523W515050P0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 110°C
  • Series
    R52
  • Size / Dimension
    1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    15 μF
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    630V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    310V