  • R46KN415040P0M
R46KN415040P0M
advertisement
Manufacturer No:
R46KN415040P0M
HK JDW NO:
417-R46KN415040P0M
Datasheet:
R46KN415040P0M
Purchasing and Inquiry
R46KN415040P0M Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.In a temperature range of -40°C~110°C, the device can be operated.
R46KN415040P0M Features
R46KN415040P0M Applications
There are a lot of KEMET R46KN415040P0M applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Battery management system
  • Filters
  • Satellite TV
  • Global positioning systems
  • Test and measuring equipment
  • Industrial and automotive inverters
  • Filtering
  • Mobile communications
  • Snubbering
Step5Bar-code shipping tag
R46KN415040P0M
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    R46
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.791 20.10mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    11mm