  • R1A12AHH
R1A12AHH
advertisement
Manufacturer No:
R1A12AHH
HK JDW NO:
15491-R1A12AHH
Package:
Datasheet:
R1A12AHH
Description:
Relay Reed SPST 500MA 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R1A12AHH
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to R1A12AHH.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Ruthenium
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Current Rating
    500 mA
  • Rise Time
    500 µs
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    2 kΩ
  • Operate Time
    500 µs
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    6 mA
  • Release Time
    250 µs
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Diameter
    7.62 mm
  • Length
    22.9 mm