  • R10S-E2Z1-J16.0K
R10S-E2Z1-J16.0K
advertisement
Manufacturer No:
R10S-E2Z1-J16.0K
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-R10S-E2Z1-J16.0K
Package:
Datasheet:
R10S-E2Z1-J16.0K
Description:
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R10S-E2Z1-J16.0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R10
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    16kOhm
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    120VAC 30VDC -Max
  • Contact Rating (Current)
    2A