  • QYX2A474KTP
QYX2A474KTP
advertisement
Manufacturer No:
QYX2A474KTP
HK JDW NO:
555-QYX2A474KTP
Datasheet:
QYX2A474KTP
Purchasing and Inquiry
QYX2A474KTP Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.Temperatures as low as -40°C~85°C are suitable for the device.
QYX2A474KTP Features
QYX2A474KTP Applications
There are a lot of Nichicon QYX2A474KTP applications of film capacitors.
  • IGBT
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Battery management system
  • Global positioning systems
  • Snubbering
  • VCO's
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
QYX2A474KTP
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.374W 16.50mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    9.5mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6537
  • Voltage
    100V
  • Height
    18.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    16.5mm