  • PYB10-Q24-D5
PYB10-Q24-D5
advertisement
Manufacturer No:
PYB10-Q24-D5
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PYB10-Q24-D5
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
PYB10-Q24-D5
Description:
PYB10 Series 10 WDual Output ±5 Vdc Encapsulated DC-DC Converter
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PYB10-Q24-D5
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PYB10 (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.47 H 50.8mmx25.4mmx11.8mm
  • Feature
    Remote On/Off, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-P6
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1A 1A
  • Output Power
    10W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Voltage - Output 2
    -5V
  • Current - Output 1
    1A
  • Isolation
    Isolated
  • Current - Output 2
    1A
  • Height
    11.938mm
  • Length
    50.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Weight
    21.999995g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C