  • PWR220T-35-4R70J
PWR220T-35-4R70J
advertisement
Manufacturer No:
PWR220T-35-4R70J
HK JDW NO:
103-PWR220T-35-4R70J
Datasheet:
PWR220T-35-4R70J
Description:
FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Thick Film,
Step5Bar-code shipping tag
PWR220T-35-4R70J
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Series
    PWR220T-35
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    35W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Depth
    4mm
  • Construction
    Epoxy
  • Base Part Number
    PWR220T
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    720 μm
  • Size Code
    5840
  • Height
    14.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm