  • PWR220T-35-1501J
PWR220T-35-1501J
advertisement
Manufacturer No:
PWR220T-35-1501J
HK JDW NO:
103-PWR220T-35-1501J
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
PWR220T-35-1501J
Description:
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Thick Film,
Quantity:
In Stock : 119
Step5Bar-code shipping tag
PWR220T-35-1501J
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    PWR220T-35
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Construction
    Rectangular
  • Base Part Number
    PWR220T
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Height
    14.605mm
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm