  • PTL20-10O1-104B2
PTL20-10O1-104B2
advertisement
Manufacturer No:
PTL20-10O1-104B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTL20-10O1-104B2
Package:
Datasheet:
PTL20-10O1-104B2
Description:
Slide Potentiometers 100Kohms Travel=20mm Center Detent
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTL20-10O1-104B2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Published
    2011
  • Series
    Pro Audio PTL
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.378Lx0.354W x 0.276 H 35.00mmx9.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Color
    Orange
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Base Part Number
    PTL20
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Linear
  • Travel Range
    20mm