  • PTKM150-59
PTKM150-59
advertisement
Manufacturer No:
PTKM150-59
HK JDW NO:
79-PTKM150-59
Package:
Radial, Vertical (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM150-59
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTKM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.100Diax0.475W 27.94mmx12.06mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Current Rating
    4.5A
  • Lead Pitch
    11.43mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    52mOhm Max
  • Max DC Current
    4.5A
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    1.9A
  • Diameter
    27.94mm