  • PT750R-2050-VM
PT750R-2050-VM
advertisement
Manufacturer No:
PT750R-2050-VM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PT750R-2050-VM
Package:
Radial, Vertical, 4 Leads (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT750R-2050-VM
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PTR
  • Size / Dimension
    2.050Lx0.900W 52.07mmx22.86mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    22.86mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    6.4A
  • Lead Diameter
    1.27 mm
  • Inductance
    750μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm Max
  • Max DC Current
    6.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Height
    55.37mm
  • Height Seated (Max)
    2.180 55.37mm