  • PNM0805E5001BST5
PNM0805E5001BST5
advertisement
Manufacturer No:
PNM0805E5001BST5
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PNM0805E5001BST5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PNM0805E5001BST5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PNM Series, Thin Film, 5kOhm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 22
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNM0805E5001BST5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PNM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm