  • PNM0603E5001BST5
PNM0603E5001BST5
advertisement
Manufacturer No:
PNM0603E5001BST5
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PNM0603E5001BST5
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PNM0603E5001BST5
Description:
Quantity:
In Stock : 10205
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PNM0603E5001BST5
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PNM
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.51mm