  • FC0603E50R0BST1
FC0603E50R0BST1
advertisement
Manufacturer No:
FC0603E50R0BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-FC0603E50R0BST1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
FC0603E50R0BST1
Description:
FIXED RESISTOR FC Series, Thin Film, 50Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FC0603E50R0BST1
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Frequency
    20GHz
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm